PROJEKTLEÍRÁS
Kedvezményezett:
Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft.
A Cella Septichora, Ókeresztény Mauzóleum és a Középkori Egyetem fejlesztése.
Vezető tisztségviselő:
Vincze Balázs ügyvezető
A pályázat keretében megvalósítandó feladatok:
Elszámolható projektköltség:
175.872.169 Ft
Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft.
A Cella Septichora, Ókeresztény Mauzóleum és a Középkori Egyetem fejlesztése.
Vezető tisztségviselő:
Vincze Balázs ügyvezető
A pályázat keretében megvalósítandó feladatok:
- Informatikai eszközpark fejlesztése
- Kreatív építés
- Korhű jelmezek beszerzése
- Multimédiás tartalomfejlesztés
- Projekt szintű marketing tevékenység
Elszámolható projektköltség:
175.872.169 Ft
Középkori Egyetem
Az 1967-ben kezdődött Székesegyház körüli ásatások feltártak egy épületet a várfal és a Székesegyház között, amely oktatási célokat szolgálhatott, és az Aranyos Mária-kápolnával együtt a Vilmos püspök által patronált építkezések közé tartozott. G. Sándor Mária által vezetett ásatások során megállapíthatásra került, hogy az építkezés a 14. század derekára datálható, a címer előkerülése pedig megerősítette, hogy az építtető személye az egyetemalapításban fontos szerepet játszó Vilmos püspök.
Az 1367. szeptember 1-én, Pécsett alapított egyetem (studium generale) rövid, mindössze néhány évtizedes működése nem bővelkedik forrásokban. Létrehozása szervesen illeszkedik a közép-kelet-európai egyetemalapítások sorába. A IV. Károly német-római császár (1346–1378) által életre hívott prágai egyetemet (1348) követő alapítási hullám idején szinte azonos időben jött létre a krakkói (1364), a bécsi (1365), végül pedig a pécsi studium generale.
Az intézmény létrejöttében Koppenbachi Vilmos pécsi püspök szerepe kulcsfontosságú volt, amely az intézmény székhelyének kiválasztásában is egyértelműen megmutatkozott. A pfalzi származású klerikus 1358-tól állt I. Lajos király szolgálatában: az uralkodó diplomatája, tanácsosa, titkos kancellárja és kápolnaispánja (1358–1374). Egyházi pályafutása során bergzaberni plébános, csázmai, majd egri prépost, végül pedig pécsi püspök (1361–1374) volt.
További információkért tekintse meg a Középkori Egyetem internet oldalt.
A Középkori Egyetem kiállítása: A kiállítás révén Pécs egy olyan egyedülálló kiállítóhellyel gyarapodhat, amely a város kiemelkedő jelentőségű középkori és török-kori múltját és emlékeit teszi ismertté az ide látogatók előtt. A kiállítás értelmezi a feltárt és helyreállított egyetemépületet és a vele együtt a látogatók előtt megnyíló Aranyos Mária kápolnát, valamint a püspökvár erődítményrendszerét.
A tervezett kiállítás 7 fő egységből áll:
1) A püspökvár története
2) A középkori pécsi egyetem története
3) Az Aranyos Mária kápolna és szobrai
4) Pécs középkorban – vetítő- és múzeumpedagógiai terem
5) Pécs a török-korban
6) A pécsi püspökvár az újkorban
7) A gótikus pécsi székesegyház